Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Günlük

Marzinc Dosyası -1-

Şimdiye kadar Karabük’te Marzinc A.Ş ile ilgili neler yaşandı, Karabüklülere hatırlatmak için internet sitemde yayınlanan haberleri başlıklar halinde hazırlamaya çalıştım. Önümüzdeki günlerde Marzinc ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri aktarmaya çalışacağım.

MARZİNC HAKKINDA KISA BİLGİ

NE ZAMAN KURULDU? Karabük Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müteşebbis heyetini temsilen Karabük Valiliği, Karabük TSO ve Karabük Belediyesi ile Marzinc yetkilileri arasında 7 Temmuz 2010’da imzalanan protokol üzerine Karabük Organize Sanayi Bölgesi’ne faaliyet izini aldı. Protokol imzası atılır atılmaz Marzinc çok kısa sürede tesisi kurdu ve üretime başladı.

ORTAKLARI KİMLER? Marzinc AŞ’nin kurucuları olarak Türkiye’nin önde gelen 5 çelik üreticisi Çolakoğlu, Diler, İçdaş, Kaptan ve Kroman bulunuyor.

NE ÜRETİYOR? Marzinc firması Ege Bölgesi’nde demir çelik sektöründe faaliyet gösteren ağır sanayi fabrikalarının baca tozundaki çinko metali tekrar kazanmak üzere üretim yapıyor.

MARZİNC KURULURKEN NELER OLMUŞTU HATIRLAYALIM

Marzinc firması yetkilileri daha önce İzmir, Bursa gibi illere tesisi kurmak istemiş çevrecilerin protestoları ve mahkemeye başvurmaları sonucu Karabük’e kurmaya karar vermişti. Karabük’te kurulmaması için binlerce imza toplanmasına rağmen Marzinc yaklaşık 2 yıl önce kuruldu ve faaliyete başladı.

Geçtiğimiz yıl çalışanlarının zehirlenmesi nedeniyle Çevre ve Şehirçilik Bakanlığı tarafından faaliyeti “süre kaydı olmaksızın” durduruldu.

BAKAN ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA YAPTI Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin kalkınmakta olan bir ülke olduğunu hatırlatarak, “Kalkınan ve büyüyen bir Türkiye ancak güçlü bir sanayi ile olur. Sanayicimiz de artık şunu çok iyi anlamalıdır ki; çevreyi dikkate almadan sürdürülebilir bir üretim yapma dönemi bitmiştir. Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Çünkü başka Türkiye yok, çünkü başka Dünya yok. Çocuklarımız ve geleceğimiz için çevreye zarar vermeden kalkınmayı başarmalıyız” dedi.. HABERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYINIZ

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sedat Namal’ın Marzinc’in nakliye taşeronu olduğunu açıklaması gündeme bomba gibi düştü ve tartışmalara neden olmuştu. Sedat Namal,kendisinin MARZINC firmasında nakliye taşeronu olduğunu belirterek, 38 tane TIR şoförünü işten çıkarma durumuna geldiğini belirterek, “Ben şahsım olarak şimdiye kadar samimi oldum. Bu konu bizi son derece rahatsız etmiştir, beni iki kere rahatsız etmiştir. Ticaretle ve iş adamlığıyla uğraşan biriyim. Bahsettiğiniz fabrikada da nakliye taşeronuyum..
HABERİN AYRINTILARI İÇİN FOTOĞRAFIN ÜSTÜNE TIKLAYINIZ

AKP Karabük Milletvekili Osman Kahveci’nin de Sedat Namal’ın yaptığı bu açıklamalara cevabı tartışmalara neden olmuştu. Son günlerde bu konu ile ilgili olarak hakkımda da Karabük medyasında bazı yazılar yazılmış ve ithamlarda bulunulmuştur. Bu konularda Karabük kamu oyunu bilgilendirmek ve hakkımdaki ithamlara cevap vermek için bir basın toplantısı yapmak istedim. Ancak yoğun meclis gündemi dolayısıyla buna fırsat bulamadığım için açıklamalarımı yazılı olarak yapmak durumunda kaldım..
HABERİN AYRINTILARINI OKUMAK İÇİN FOTOĞRAFIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ

Yapılan bu tartışmalar ardından Marzinc firması sessiz sedasız 2 ay sonra yaptığı basın açıklaması ile üretime başladığını duyurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından süre kaydı olmaksızın kapatılan Marzinc bugün basın kuruluşlarına gönderdiği E-Posta ile çalışmaya başladıklarını açıkladı.
AÇIKLAMAYI OKUMAK İÇİN FOTOĞRAFIN  ÜZERİNE TIKLAYINIZ

 

3298

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir