Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Günlük

Karabük'ün Değişimi

Yıllardır Karabük’ün sorunlarıyla uğraşmaktan, iç çekişmelerden öncelikle yapılması gereken Karabük’ün Tanıtımı için doğru dürüst bir çalışma yapılamadı. Bu bir özeleştiridir…
Şimdi Karabük’ün 2023 Kent Vizyonu için bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmalar Karabük’te bir çok değişimin sesidir. Değişim gerektiğinde yapılmazsa bitişin başlangıçıdır.

Karabük bir Cumhuriyet kentidir.

Karabük için bir kimlik belirlenmeye çalışılır, bir vizyon belirleme girişiminde bulunulurken özellikleri, değerleri göz önünde bulundurulmalıdır. Karabük’te yaşayan ve onu yönetmeye soyunan herkes bu değerlerin mirasçısı ve emanetçisi olduğunu bilmeli, kavramalı ve özümsemelidir. Karabük özel bir kenttir, Karabük’te yaşamak özelliktir, Karabük’ü yaşamak ayrıcalıktır.

Safranbolu’nun UNESCO tarafından Dünya Kenti listesine alınmasında en büyük katkısı olan Prof. Dr. Metin Sözen bir yazısında şu görüşlere yer veriyor; “Kent uygarlık demektir… Geleceğin kentleri yeni uygarlığın merkezleri olmak istiyorlarsa, geçmişi-bugünü-geleceği birlikte görmeyi, gündemlerinin değişmez maddesi olarak yaşamlarına sindirmeleri gerekir…”

***    ***    ***

Dünya o kadar çok hızlı değişiyor ki, takip etmekte zorlanıyoruz. Bir kentin vizyonu belirlenmeye çalışılırken dünya ve ulusal değişim dinamiklerini de dikkate almak gerekmektedir. Ekonomik, sosyal, siyasal, teknolojik, ekolojik ve demografik değişimler giderek daha da önem kazanmaktadır.

Ayak uyduramıyorsak, en azından geri kalmamak için çaba göstermeliyiz.

Kent Vizyonu geliştirmenin temel koşullarından biri kent için önceliklerin ve beklentilerin saptanmasıdır. Öncelikler neye veriliyorsa kentin gelişimi ve değişimi de o yönde olacaktır.

Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu bir yazısında; Sudbury Kenti Belediye Başkanı Austin Davey’in sözlerini altını çizerek öne çıkartıyor, İşte Davey’in sözleri; “Yeni Kent 3 büyük temanın etrafında gelişecektir: Eğitim, çevre ve ekonomi. Eğitim toplumumuz için en önemli öğedir. İyi eğitilmiş ve yüksek niteliklere sahip nüfus en önemlisidir. Çevre ikinci önemli konudur ve belediyeleri aşan, su ve atık yönetimi başta olmak üzere, sağlıklı bir topluluk için kültürel çeşitlilik ve yaşam biçimlerini de unutmamak gerekir. 3. sırada ekonomik sorunlar gelmektedir. Yerel sorunların başında istihdam olmak üzere, bilgi çağının sunduğu fırsatları yakalayabilmek için ekonominin değiştirilmesi için sürekli bir savaş gerekmektedir” demektedir.

***    ***    ***

Tüm yakınmalara, çarpık kentleşme savlarına rağmen, haksızlık yapmamak gerek, fazlada kendimizi küçük görmemeliyiz, Karabük bugün de ülkemizin en güzel kentidir. Tüm ihtiyacı bu güzelliğini görünür ve yaşanabilir hale getirecek ufak rötuşlar, ufak makyajlardır. Güzelliklerinin ön plana çıkarılması, Karabük’ü çirkinliklerden korumanın en etkin yoludur.

Karabük kimliğini ender bulunan özellikleri üzerine oturtmalıdır. Bu bağlamda, Safranbolu’yu apayrı bir yere hatta başköşeye oturtarak, Eskipazar, Yenice, Eflani ve Ovacık kesinlikle ayrı tutulmamalı birlikte hareket edilmelidir. İlçelerimiz Karabük’ün, deyim yerinde ise, aksesuarlarıdır.

***    ***    ***

Karabük Kent Konseyi’nin bu çalışması bir başlangıçtır. Başlanması bile önemlidir. Karabük Kent Konseyi’nin başarılı projelere imza atacağına inanıyorum. Çalışmalarını özellikle bilimsel olarak sürdüreceklerine şüphem yok. 

Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
Ne Mutlu KARABÜK’lüyüm diyebilene…

(*) Bu yazı Karabük Kent Konseyi tarafından 3 Nisan 2010 Karabük’ün 73. Kuruluş Yıldönümü etkinleri çerçevesinde çıkarılan Dergide yayınlanmıştır.

 

345

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir