Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Günlük

Devlet vatandaşını kandırır mı?

Yeni göreve başlayan Karabük Valisi Kemal Çeber’e “Hayırlı olsun” ziyareti için Valilik Basın Müdürü aracılığıyla randevu talebinde bulundum. 27 Temmuz sabahı yaptığım talep için hemen geri dönüş oldu ve ertesi gün öğleden sonrasına randevu verildi. Vali Kemal Çeber ile Karabük üzerine bir dizi görüşme yaptık.

Karabük’ün yeni Valisini “genç ve dinamik” olarak gördüm. Kentin önemli sorunlarını bizzat yerinde görmeye “habersiz” gittiğini biliyorum. Makam koltuğunda sabah başlayan evrak imzalama işlemleriyle mesaisini bitiren bürokratın bu kente ve yaşayanlara ne kadar faydası olur.

Vali adeta “tebdili kıyafet” denetleme yapıyor. Yetkililerden hele basından habersiz, sessiz sedasız yapılan inceleme en geçerli yöntemdir. Karabük’ü ilçe ve köyleriyle tanımaya çalışan Vali Çeber’in heyecanlı anlatım tarzından yıllar sonra kentin bir kazanımı olabileceğini düşündüm

Karabük birçok ilden avantajlı konumda olmasına rağmen yıllardır basit sürtüşmelerden dolayı hep kaybeden oldu.

Bir Vali çok şey değiştirir!

Vali Çeber’in yapacağı olumlu hizmeti alkışlarım. Eksik veya yanlış, hatalı bir durum gözlemlediğim zaman yazmak, eleştirmek gazetecilik görevimdir. Eleştirilerim tabi ki Karabüklülerden gelen istek ve şikâyetler doğrultusunda olacak.

*

Bu ziyaret ardından Vali Çeber, KGC Karabük Gazeteciler Cemiyeti’ne nezaket ziyaretinde bulundu.

Karabük’te kanser hastalığında artış Vali Çeber’in KGC ziyaretindeki sohbette konuşuldu.

Gazeteci ağabeyim Ahmet Gölbek ve sayın hocam Hür Kalyoncu bu konuyu yazdılar.

Ben sadece şunu belirtmek istiyorum Vali Çeber’e yaptığım ikili görüşmede Karabük’ün hava kirliliği konusunda neler olduğunu, iddiaları, söylentileri, konuşulanlarıyla birlikte tüm bildiklerimi anlattım. Ayrıca özellikle bir yetkilinin “mal varlığı artışı” olduğu iddialarını da dile getirdim.

Elimde belge kanıt olmadığını belirteyim fakat güvenilir bir kaynaktan aldığım bilgileri Karabük’ün en üst düzey yetkilisine anlattım.

*

Vali Çeber’in Karabük’te artan kanser vakası hakkında “Şehir Efsanesi” sözüne değinmeyeceğim. O sözün bir anlık öylesine söylendiğini var sayıyorum.
Bu ciddi, hayati, ölümcül konuda sadece şunu belirtmek istiyorum; Karabük’ün hava kirliliği oranlarına dikkat edilmelidir.

Hava kalitesi ölçüm istasyonun mevcut yeri çok önemlidir.

Şehir merkezi yerine, Karabük’ün yüksek bir tepesine konuşlandırılan ölçüm istasyonundan alınan değerler ne kadar doğru olur?

…Ve en önemlisi Marzinc firmasında hava kirliliğini ölçen Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonu yasa nedeniyle bulunmaktadır ve 24 saat çalışmakta ölçüm yapmaktadır.

Fakat Marzinc yetkilileri yapılan ölçümlerin sonuçlarını halka açıklanmasına (yasal hakkı gerekçesiyle) izin vermemektedir.

*

Şimdi sormak istiyorum;

Devlet vatandaşını kandırır mı?

Asla ! Diyeceğinizi biliyorum.

O zaman bir soru daha sormak istiyorum;

Safranbolu’dan Karabük’e gelirken Karabük şehir merkezi üzerine çökmüş “kara bulut” çıplak gözle bariz olarak gözükürken o an, o dakika, o saniye; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hava Kalitesi Ölçüm sonuçlarına göre değerler Karabük’ün havası temiz “iyi” olarak gösterirse ne düşünürsünüz?

Kandırmaca olmadığı ama bir yanlışlık olduğunu düşünürsünüz…

*

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. Umarım yetkililer bir açıklama yapar!

 

1306

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir