Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

Şahin TBMM’de partisi adına konuştu

AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin,  6-8 Ekim 2021 tarihlerinde gerçekleşen ve kamuoyunda “Kobani Olayları” olarak bilinen eylemlerle ilgili DEM Parti’nin vermiş olduğu Meclis araştırması açılmasına ilişkin öneri hakkında TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti Grubu adına konuştu.

Kürsüye gelen Şahin,, “Kobani” olayları olarak bilinen eylemlerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Devletin Birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs, yağma, alıkoyma, alıkoymaya teşebbüs, mala zarar verme, yakarak mala zarar verme, kamu malına zarar verme suçlarından soruşturma başlatıldığını ifade etti.

Ardından Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kamu davası ikame edildiğini aktaran Şahin, şöyle devam etti: “Dosya kapsamında 108 sanık, 2676 mağdur ve müşteki, 37 maktül bulunmaktadır. Söz konusu olaylar sırasında 435’i sivil, 326’sı güvenlik görevlisi olmak üzere 761 kişi yaralanmış, çok sayıda ev ve işyeri ile okul, kültür merkezi, yurt ve benzeri kamu binaları hasar görmüştür ve anılan dava dosyası derdesttir, yargılaması devam etmektedir.” diye konuştu.

“TAKDİR EDERSİNİZ Kİ, BURASI BİR MAHKEME SALONU DEĞİL”

Önergeyle dile getirilen hususların yargılama sürecine ilişkin olduğunu belirten Şahin,  “Savunma hakkının kısıtlandığı, avukatların itirazlarının reddedildiği, mahkeme tarafından usule aykırı işlemler yapıldığı, mahkeme başkanı veya heyetine ilişkin itirazlar ve birtakım değerlendirmeler var. Ve netice itibariyle öneri ile yargılaması devam eden bir davaya ilişkin hukuk dışı uygulamaların tespit edilmesi için Meclis Araştırması talep ediliyor.

Takdir edersiniz ki, burası bir mahkeme salonu değil. Bu hususların hepsi yargılama safhasında, yasal mekanizmalar içerisinde değerlendirilecek ve karara bağlanacak hususlardır.” şeklinde konuştu.

 “MECLİS ÇATISI ALTINDA BUNU YAPAMAYIZ. YARGILAMA DEVAM EDİYOR”

Burada iddianameyi tartışacak değiliz, mahkemenin usule ilişkin yapmış olduğu işlemleri tartışacak değiliz. Taraf taleplerini değerlendirecek değiliz. Mahkemenin bu taleplere ilişkin almış olduğu tutumu tartışacak değiliz. Bunu yapamayız. Bunu yapacak olan yargı organlarıdır.” diyen Şahin, şunları kaydetti: “Varsa birtakım iddia veya itirazlar, bunlar yargı mekanizmaları içerisinde itiraz veya temyiz yoluyla incelenecek konulardır. Meclis çatısı altında bunu yapamayız. Yargılama devam ediyor.

Bu noktada Anayasa’nın 138. maddesini hatırlatmak isterim. Maddenin ilgili fıkrasının ‘görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz.’ hükmü karşısında meseleyi yargı organlarına bırakmak gerekiyor. Yargılama safhasına ilişkin birtakım itirazlar var ise bunun değerlendirileceği yer yasama organı değildir.

Bu gerekçelerle öneri aleyhinde olduğumuzu, katılmadığımızı ifade ediyor, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.