Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

KARDEMİR Rüzgar ve jeotermalde büyük yatırımlara başlayacak

Bloomberg HT’ye konuk olan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (Kardemir) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir yatırım planlarından bahsetti.

Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demir Bloomberg HT’de Finans Merkezi programına konuk oldu.

Katma değerli nihai ürün odaklı bir yapıya gideceklerini söyleyen Demir “Katma değerli ürün gamını genişletmek doğru bir strateji olacaktır. Şu anda bir yandan kapasiteyi artırırken bir yandan da nihai ürünlerde, ürünün cinsi, marketin istekleri ve katma değer açısından bir açılım yapmayı düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Filyos Limanında açılım yapıldığında devreye gireceklerini söyleyen Demir; “Liman yakınında bir yerleşim veya faaliyet gündemimizde. Limanın kendisi de gündemimizde. Çünkü lojistik sıkıntıları aşmadan ilave maliyetlere katlanma durumu var. Kardemir’in bağlı ortaklıklarının da belirli alanlarda yerleşim planları olacak. Ancak bölgeden çok uzaklaşmak niyetinde de değiliz.

Filyos bölgenin de beklediği bir açılım idi. Limanda açılım yapıldığında devrede olmayı düşünüyoruz. Liman öncelikli konumuz. Oradan gözümüzü ayırmıyoruz. A, B ve C planlarımız mevcut.” diye konuştu.

Yeni yüksek fırın yatırımı geleceğini belirten Demir, “Bu yatırımla 3,5 milyon tonun üzerine çıkacağız gibi görünüyor.” dedi. Demir, söz konusu yatırımda yeni teknolojileri kullanacaklarını söyledi.

Kardemir’in yatırım planlarından bahseden Demir, rüzgar ve jeotermalde büyük yatırımlara başlayacaklarını söyledi.

https://www.bloomberght.com/video/embed/74617