Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

Karabük’te Aydın’ın güneşi ile çelik üretimi

Karabük’te faaliyet gösteren Erhallar Demir Çelik, kendi ihtiyacını karşılamada kullanmak üzere güneşten elektrik üretecek.

Şirket bu amaçla Aydın Bozdoğan’da güneş enerji santrali (GES) kurmaya hazırlanıyor. Proje Tanıtım Dosyasının incelenmesi sonucunda Erhallar Güneş Enerji Santrali projesi hakkında Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir kararı verildi.

Erhallar GES’in toplam 57.389,89 metrekarelik (5,73 Ha) alanın 51.958,45 metrekarelik kısmına inşa edilmesi planlanıyor. Toplam 5,0 MWe kurulu güçte planlanan santralin inşasında 11.916 adet fotovoltaik panel, 46 adet evirici (inverter) kullanılacak.

Erhallar GES’te yılda 6.494.220 kWh elektrik üretilmesi öngörülüyor. Erhallar GES kuş uçumu yaklaşık mesafelerde, Aydın İl Merkezi’nin 56,5 km güneydoğusunda, Bozdoğan İlçe Merkezi’nin 12,7 km güneydoğusunda, en yakın konutlara 820 m mesafede yer alacak.

Proje alanının arazi sınıf tespiti ile ilgili olarak Aydın Valiliği İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Kuru Marjinal Tarım Arazisi bilgisi verildi.

Kurulması planlanan Güneş Enerji Santrali için proje sahibi Erhallar Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş. tarafından proje bedeli olarak 9.500.000 TL belirlendi.

Proje bedeli hesabında makine-ekipman (panel, evirici, destek sistemleri, AC malzeme, DC malzeme vb.) ve beklenmeyen giderler göz önünde bulundurulmuş durumda. 

Kaynak : https://www.enerjigunlugu.net/aydinin-gunesi-ile-karabukte-celik-uretimi-58081h.htm