Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Günlük

Safranbolu'da son durum

Belediye Başkan adayları çarşı, pazar, mahalle geziyorlar. Seçmenin nabzını tutabilmek için şahsen mahalle gezilerine katılmaya çalışıyorum. Karabük merkezde seçmenin eğilimi az çok belirlenmiş durumda fakat Safranbolu için bir şey söylemek çok zor gözüküyor.

Geçen gün Safranbolu’ya gittim, birçok kişi ile görüştüm. Yaptığım görüşmeler bir tarafa gördüğüm bir manzara dikkatimi çekti. Kıranköy’den Aslanlar’a çıkan yol parti bayraklarıyla donatılmış, rengârenk bir manzara ile karşılaştım.

Görünen manzaraya göre, Safranbolu’da seçim ciddi çekişme içinde geçiyor.

Hemen şunu belirteyim her zaman mevcut yönetim bir adım öndedir. Mevcut yönetim eğer geçen zaman içinde yıpranmış ise karşısındaki adayların şansı artıyor demektir. Bunlar seçim öncesinin bilinen değerlendirme kurallarıdır.

***    ***    ***

Safranbolu’daki görüşmelerim ve gördüklerim sonrası Karabük’te öğle yemeği için gittiğim bir lokantada tanımadığım genç bir kadın yanıma geldi. Özür dileyerek yaklaştı ve seçimlerle ilgili görüşlerimi öğrenmek istediğini söyledi. Her seçim zamanı vatandaşlar biz habercilere bu soruyu sorar.

Sorgulayan, araştıran, merak eden bir genç kadın, değerlendirildiği takdirde haberciler için önemli bilgi kaynağıdır. Hemen;  “Siz kime oy vereceksiniz?” diye sordum. “İşyerim Karabük’te, Safranbolu’da oturuyorum. Kime oy vereceğime hâlâ karar veremedim. Yalnız bildiğim kesinlikle AKP’ye oy vermeyeceğim” dedi.

Konuşmanın devamını aktarmak istemiyorum çünkü birçok detaylara girdi. AKP haricindeki adaylar ile ilgili söylediklerini yazmanın hoş olmayacağını düşünüyorum. Anladığım kadarıyla genç kadının kafası karışık.
Sadece şunları aktarayım, AKP haricindeki bir adaya Facebook sayfasında özel mesajda “Sizin hakkınızda yolsuzluk konuşuluyor neden açıklama yapmıyorsunuz” diye yazmış aday hemen cevap vermiş “Ben bu iddialara cevap verdim hatta sizinle tanışmak yüz yüze anlatmak konuşmak isterim” diyerek adres almış. Genç kadın; “Günlerdir bekliyorum gelen giden yok” dedi.

Geçen seçimde Karabük olsun, Safranbolu olsun kıl payı sonuçlarla seçim kazanıldı.
Buradan anlaşıldığı üzere adaylar çarşıyı, pazarı, mahalleleri geziyorlar ama seçim kampanyalarında bir eksiklik var öyle değil mi?

 

2028

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir