Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Günlük

O gece yaşananlar

Dün yapılan seçim sonuçlarına geçmeden önce 2009’da yapılan seçim sonuçlarını hatırlayalım. Karabük Merkez ilçede MHP 19.845 oy alırken, AK Parti 19.339, DP 12. 457, SP 5.796 ve CHP ise 4.029 oy almıştı.
Bugün Karabük Seçim Kurulu’nun açıkladığı resmi bilgilere göre, MHP 34.463 oy ile birinci parti olurken, 28. 444 oy ile AK Parti ikinci parti oldu. CHP 1.738 oy ile üçüncü, Saadet Partisi 1.444 oyla dördüncü, BBP 217 oy ile beşinci parti oldu. Seçimde BTP 138, LDP ise 72 oy aldı.

SEÇİM AKŞAMI NE OLDU?

1981 yılında gazetecilik mesleğine başladım. Şimdiye kadar gördüğüm en ilginç seçimi yaşadım desem yalan olmaz. Her seçimde gazeteciler için kolaylık sağlanırdı. Her seçim akşamı mutlaka Karabük Adliye Sarayı’nda oyların sayımında gazetecilere yardım edilirdi. Fakat bu seçimde Adliye Sarayı kapısı önünde durmamız dahi yasaktı.

İşte bu nedenle Karabük basını sonuçları açıklamakta tereddüt etti ve sonuçlar resmi kanallardan alınamadığı için gecikmeler yaşandı.

Daha önce Karabük Seçim Kurulu tarafından her saat başı son bilgiler verilirdi. Seçim gecesi aldığım bilgilere göre görevlilerde çaresizdi, görevliler YSK seçim bilgisayarına sadece sonuçları sandık sandık girilebiliyor ama toplam olarak ekranda kesinlikle göremiyorlardı. Oysa daha önceki seçimlerde hem Karabük’ü hem Türkiye geneli toplam oylar gözüküyordu. Hatta grafiklerle yüzdeler dahi veriliyordu. Yetmez gibi bilgisayar ekranı Adliye önünde dev ekranda yansıtılıyordu.
Yasak nedeniyle sizlere “anında” bilgi paylaşımı yapamadık.

RAFET VERGİLİ’NİN PAYLAŞIMLARI

MHP’nin seçim zamanı sandıklara çok özen gösterdiği dikkatimi çekti. Seçim için Rafet Vergili çok iyi bir ekip oluşturmuştu. Oy kullandığım sandıkta dahi çok sayıda MHP’liyi müşahit olarak gezerken gördüm.

Rafet Vergili’nin oluşturduğu ekip MHP Karabük İl Başkanı Burhanettin Arslan’ın başında olduğu merkeze dakika dakika sandık sonuçlarını geçiyordu. Devlet memuriyetinde üst düzey yöneticilikten yeni emekli olan Burhanettin Arslan bu sonuçları en hızlı bir şekilde topluyor ve Rafet Vergili’ye aktarıyordu.

İyi bir internet kullanıcısı ve Sosyal Medyada paylaşımları nedeniyle rekor takipçisi olan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili alınan bu sonuçları, Facebook Sayfasında paylaşmaya başlayınca seçim akşamı herkes tarafından takip edilmeye başladı.
Yaklaşık 19:30 civarı gelen bilgilere göre her sandıktan MHP 1. parti olarak çıkıyordu, yapılan hesaplamalar sonucu MHP kazandığını ilan etti.

KENT MEYDANI’NDA MUHTEŞEM KUTLAMA

Bir akşam öncesi Safranbolu’ya kar yağarken, Karabük’te ise ciddi derecede ayaz ve soğuk hava vardı. Saatler 19:30’u gösterirken, Rafet Vergili’nin saat 21:00’de Kent Meydan’ında teşekkür edeceği ve konuşma yapacağı açıklanınca, soğuk Karabük akşamında Kent Meydanı saat 20:00’den itibaren yüzlerce insan toplanmaya başladı.
Sadece MHP’liler ve Ülkücüler değil, gördüğüm kadarıyla her siyasi partiden insan Karabük Kent Meydan’ındaydı. Zaten Rafet Vergili konuşmasında; “Bize gönül veren Ak partili kardeşlerime, bizi gönülden destekleyen Cumhuriyet Halk Partili kardeşlerime, Demokrat Partili kardeşlerime, Saadet Partili kardeşlerime, Büyük Birlik Partili kardeşlerime, Genç Partili kardeşlerime bize gönülden destek veren bütün Karabüklülere teşekkür ediyorum hepsinden Allah razı olsun dedi.

BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ

Aldığım resmi bilgilere göre MHP 18 Belediye Meclis Üyesi, AkParti 13 Belediye Meclis Üyesi olarak belirlendi. Bildiğiniz üzere daha önce Belediye Meclis Üyeliğinde çoğunluk AK Parti’de olduğu için Karabük’e hizmette bazı sıkıntılar yaşanmıştı. Bu sonuçlara göre bundan sonra kararlar daha çabuk alınacak ve Karabük Belediyesi hizmet noktasında daha rahat hareket edebilecek.
Bu seçimin öncesi ve sonrası daha çok konuşulur. SAFRANBOLU ve diğer ilçeler ile ilgili değerlendirme yazımda görüşmek dileğiyle…

 

2180

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir