Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Günlük

KGC-TGF ve A. Sertel -1-

Bu hafta postacı Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı A.Sertel imzalı bir mektup getirdi. Bu mektupta neler yazıyordu? Mektuptan önce Ankara’da, Antalya’da, Alanya’da neler yaşandı, neler oldu?

Şöyle bir, gözden geçirelim hatırlayalım bakalım…

 *** *** ***

Karabük Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı olarak 3 Kasım 2012’de Alanya’da yapılan, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) 40. Başkanlar Konseyi Toplantısı’na katıldım.

Bu arada Alanya’daki toplantı öncesi Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni yaklaşık 40 cemiyet başkanını Antalya’da konuk etti.

Alanya’ya gitmeden önce Antalya’da meslektaşlarımızla sorunlarımız hakkında konuştuk, tartıştık ve anlaşarak ortak kararlar aldık.
Alanya’ya geldiğimizde ise hava bambaşkaydı. Antalya gibi değildi.
Gergin bir ortam vardı.

Anlaşılan, Alanya Başkanlar Konseyi Toplantısı öncesi, Antalya’da toplanılması mevcut yönetimi huzursuz etmişti.

Açık ve net olarak şu tavır belli oluyordu. Mevcut yönetim “muhalif ses” istemiyordu. TGF Genel Başkanı A. Sertel’in Başkanlar Konseyi toplantısında yaptığı konuşmadan da bu anlaşılmıştı.

Eleştirmeyeceksiniz!..
Susacak, konuşmayacak ve yazmayacaksınız.
Biat edeceksiniz!..

A.Sertel, hatta kendini öyle bir kaptırdı ki, konuşmasında üstüne basa basa; “Bana saygı gösterin” dedi. Evet, yanlış yazmadım, bu şaka falan değil. Ne yazık ki, konuşmasında bütün cemiyet başkanlarından kendisine ısrarla “saygı” gösterilmesini istiyordu. Dünyanın neresinde, hangi lider çıkıpta; “Bana saygı gösterin” der?

TGF Genel Başkanı A. Sertel’in “sağ işaret parmağını sallayıp” istediği enteresan bir talimat daha vardı. Twitter’a girip TGF ile ilgili tweet atılmasını istemiyordu.
Özgürlüğün, özellikle ifade ve düşünce özgürlüğünün elde edilmesi için mücadele verildiği bu sıkıntılı dönemde A. Sertel’in verdiği talimata bakın;
“Tweet atmak yasak!..”

Sakın abarttığımı veya şaka yaptığımı falan düşünmeyin. Malesef Alanya’da yaşanan üzücü gerçekleri yazıyorum. İnanmayanlar olabilir, hak veriyorum. Bu anlattıklarım inanılacak gibi değil.

Biri gazetecileri “zindana” atarken, biri de böyle “susturmaya” çalışıyor!..

 

***    ***    ***

DEVAMI VAR…

Antalya’da / Alanya’da ve daha öncesi Ankara’da neler oldu?
“Ahde Vefa” yazısı çok  mu zoruna gitmişti,
Ayrıntılarıyla hepsini yazmaya devam edeceğim.

A. Sertel

 

4378

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir