Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Günlük

Karabük Türk Müziği Topluluğu Derneği

Karabük 100. Yıl Kültür Merkezinde 17 Aralık 2017 pazar akşamı ‘MUHTEŞEM’ bir konser vardı. Konser sonunda izleyenlerin ‘ayakta alkışlaması’ ise görülmeye değerdi. Zira müzik bir kültür ise değer verenlerin ayakta alkışlamasının da ayrı bir önemi vardır.

Değerlerimizi kaybettiğimiz şu son yıllarda bu güzellikleri görünce umutların yitirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Amatör bir ruhla, Türk Müziğini tanıtmak, sevdirmek üzere yola çıkan hiçbir maddi çıkar gözetmeksizin bu alanda yetenekli kişileri bünyesinde toplayarak, gelişmelerine imkân hazırlayan Karabük Türk Müziği Topluluğu Derneği’nin kuruluşundan ve çalışmasından bahsetmek istiyorum.

Yıl 1986 Karabük’te 24 Kasım Öğretmenler Günü protokol kutlamaları sona ermiş, öğretmenler kendi aralarında toplanıp program düzenlemişler.

Dönemin Demir Çelik Lisesi öğretmenlerinden Korel Haksun (ritm saz), TED Karabük Koleji Müzik öğretmeni Tamer Semiz (keman), Aysun Eskin ve Ahmet Ursan Akgün ile birlikte diğer öğretmenler Karabük Türk Müziği Korosunun ilk temelini o gece atmışlar.

Çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu bu koroya zamanla Karabük’te görev yapan memurlar, yöneticiler, doktorlar, avukatlar, ev kadınları, esnaf ve öğrenciler katılmaya başlamış.

Halen kullanılan logoyu resim öğretmeni Aysun Eskin hazırlamış, sahne düzeninden, davetiye hazırlanışı, koristlerin kıyafet modelleri, her konser için farklı; az bilinen, öğrenilmeyen makamların seçilmesine kadar büyük bir titizlikle repertuarlar hazırlanmış.

Kültür ve sanatın birleştirici ve zenginleştirici unsurlar olduğunu bilen, yaşamın paylaşım olduğuna inanan değişik meslek guruplarından oluşan ses ve saz üyeleri özverili, gayretli ve amatör ruhla yaptıkları çalışmalar sonunda ilk konserini 16 Nisan 1987 tarihinde Karabük’te verdi.
Konser çok beğenildi, çok güzel tepkiler aldı, ilk sınav başarı ile geçilmiş oldu.
 
1986 tarihinden 1995 tarihine kadar cemiyet olarak çalışan koro, üyelerinin aldığı bir karar ile 13 Nisan 1995 tarihinde kurucular kurulu oluşturularak “KARABÜK TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU DERNEĞİ” adını alarak dernekleşmiş, sanatın teorik esaslarına uygun olarak titizlik, ciddiyet içinde ve hiçbir maddi karşılık amaçlanmaksızın o günden itibaren dernek olarak faaliyetini sürdürmektedir.
 
Derneğin bünyesindeki Türk Sanat Müziği Korosu, kuruluşundan bugüne kadar 30 repertuar çalışması yapmış.
Türk toplumunda şefkat, iyilik, güzellik, sevgi, hasret, özlem, hüzün gibi değerlerin yer etmesinde, gelişmesinde kaynak, kitlelere rehber olmuş dünya durdukça isimleri yaşayacak olan büyük üstatlara ait eserler,  Karabük, Safranbolu, Bartın ve Ereğli’deki sanatseverlere konser olarak sunulmuş, Türkiye Radyo Televizyon kurumunun Gençlerle Türk Müziği Programına katılmıştır.
 
KARABÜK TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU DERNEĞİ KURUCULARI
Ahmet Ursan Akgün (Öğretmen)
Nurser Moral (Mühendis)
Necdet Avcı (Avukat)
Aysun Eskin (Öğretmen)
Nevin Çevik (Ev hanımı )
Ahmet Büyükkaragöz (Esnaf)
İsmail Conkar (Mühendis)
 
Karabük Türk Müziği Topluluğu, Kız Meslek Lisesi salonlarında çalışmaya başlamış, daha sonra D.Ç. Mensupları Ustabaşılar salonu, D.Ç. Müze salonu, Demir Çelik Lisesi Konferans salonları, Vali Nafiz Kayalı konferans salonu ve şu an Karabük 100. Yıl Kültür Merkezi’nde prova çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Özellikle Türkiye Demir Çelik Fabrikalarının özelleşmesi sonrası yaşanan göçten etkilenen topluluğun kuruluşundan bugüne kadar geçen süreç içerisinde koro üyesi olanların büyük birçoğu Türkiye’nin çok değişik şehirlerine göç etmek zorunda kalmış.

*

…Ve Muhteşem Konser

Yazımın başında belirttiğim gibi dün akşam Karabük 100. Yıl Kültür Eğitim Merkezinde muhteşem konser izledik. Başta sayın Hürmet Özdemir olmak üzere emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimi sunmak isiyorum.

Koro Şefi Sadık Hüner’e
ÖZELLİKLE SAHNEDE DEVLEŞEN Orhan Demirağ’a
Solistler;
İsmail Aynagöz, Feray Şencan, Neriman Çevik, Pınar Mızrak, Ezgi Çevik, Sabri Turgut ve arkadaşım Nuran Yasav’a
İsimlerini bilmediğim değerli koro üyelerine
Tonmayster Eray Bilge’ye

Bu güzelliği yaşattıkları için

SONSUZ TEŞEKKÜRLER…

Ayrıca Edebiyat öğretmenim Sezen Eskin’in ruhu şâd olsun, Allah rahmet eylesin.

 

 

2115

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir