Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Günlük

Eskipazar benim için önemlidir

Anıt Kabir’deki Eskipazar’ın SARI TRAVERTEN taşları sökülüyor mu? Yazımı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. Yıllardır karşılaştığımız bir durum olsa da, yazılan haberi daha okumadan ahkâm kesenleri görünce yine de insan hayret ediyor.
Eskipazar’ın ben de ayrı bir önemi vardır. Eskipazarlı değilim ama has bir Eskipazarlıdan daha çok önem göstermeye çalışıyorum. Eskipazar için yazdıklarımı işte ispatı diyerek göstermeye gerekte duymuyorum. Fazla kişiselleştirmeden beni tanıyanların “neden Eskipazar’a önem verdiğimi bilirler” diyor ve bu konuda noktayı koyuyorum.
Anıt Kabir’deki Eskipazar’ın sarı traverten taşları sadece Eskipazarlıların övünç kaynağı değildir tüm Karabüklüler için önemlidir.
Öncelikle Gazete Ankara Sahibi ve ANESDER Eski Başkanı Niyazi Küçükyılmaz, EKODER Başkanı M.Emin Arslan, YAZDER Başkanı Recep Yılmaz, KABDER Başkanı Cevat Yıldırım, BÜYÜKDER Başkanı Şaban Ünal ve Anesder Eski Yöneticilerinden Yücel Yılmaz’a teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Anıt Kabir’de Eskipazar “sarı traverten” taşları sökülüyor haberini duyar duymaz Ankara’da toplanıp Anıt Kabir’e gitmişler. Ve yetkililerden bilgi almaya çalışmışlar. Aldıkları bilgi sonrası bir basın açıklaması yayınlamışlar işte o açıklama;
Son günlerde Karabük ve Eskipazar’da yerel basın, yayın organlarında ve sosyal paylaşım sitelerinde yer alan haberlere göre Anıtkabirin yapımında kullanılmak üzere Eskipazar’dan getirilen sarı traverten taşlarının söküldüğüne dair haberlerin yer aldığını görmekteydik. Bu haberlerin doğruluk derecesini araştırıp bizzat yerinde incelemek üzere Ankara’daki Eskipazar sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile 14.01.2015 günü Anıtkabiri ziyaret ederek konuyu ilgililerde bilgi alarak yerinde inceledik. İlgili makamlardan aldığımız bilgiye göre Eskipazar’dan getirilen taşlarda herhangi bir değişim olmadığını gördük ve bilgiler aldık, değişen kısımlar tören alanı olarak bilinen zemin mermerlerindeki eskime ve yıpranmaya bağlı olarak değişim zorunlu olduğu için değiştiriliyormuş, kısacası Eskipazar taşları aynı yerlerinde duruyor. Duyarlı Eskipazar kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Ziyarete katılan heyetin listesi
1- Gazete Ankara Sahibi Anesder Eski Başkanı Niyazi Küçükyılmaz
2-Ekoder Başkanı: M.Emin Arslan
3-Yazder Başkanı: Recep Yılmaz
4-Kabder Başkanı: Cevat Yıldırım
5-Büyükder Başkanı:  Şaban Ünal
6-Anesder Eski Yön. Yücel Yılmaz

Bu açıklama ardından gördüğünüz gibi şahsımı Karabük’te oturup “püf püf” haber yapmakla suçlayanlar oldu. Hatta “kendi çalıp kendi oynamak” gibi söylemlerde bulunanlar oldu. Eskipazar insanı renkli kişiliği ile bilinir ve çok güzel deyimleri, atasözleri vardır hepsini bilirim. Söyleyeceğim bir söz “çok ağır” gelebilir o nedenle burada hiç uzatmaya gerek yok.

Daha önce ne sormuştum;
Soru; “Sökülenler Eskipazar taşı mı?”
Cevap: “Anıtlar Kurulu denetiminde yapılıyor”
Soru; “Sökülenler Eskipazar taşı mı?”
Cevap; “29 Mayıs’ta bitecek”
Soru; “Sökülenler Eskipazar taşı mı?”
Cevap; “Orjinaline uygun yapılıyor”

TAŞ NE TAŞI?
Eskipazar taşı mı?
CEVAP YOK!..

Şimdi ise sadece şunu sormak istiyorum;
Anıt Kabir’de bilgi aldığınız yetkililere “Bu taşlar Eskipazar’ın değil diyorsunuz peki bu sökülen taşlar nerenin taşları ve orijinaline uygun dediğiniz taşlar nereden geliyor” diye sordunuz mu?

NOT: 2-3 gündür çok sevdiğim iki insanın sağlık sorunlarıyla ilgilendiğim için hastaneden işyerime dahi gitmeye fırsatım olmadı. Yoksa ki çoktan Ankara’ya gidip o soruyu soracaktım.

ANIT KABİR’DEN ESKİPAZAR’IN SARI TRAVERTEN TAŞLARI SÖKÜLÜYOR MU?

 

2161

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir