Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Günlük

Bu gidişle AKP 400'ün 2'sini Karabük'ten alır

Karabük’ün daha önce 3 milletvekili vardı. Yaşanan göç nedeniyle nüfus ciddi oranda azaldı ve milletvekili sayısı 2’ye düştü.

İstanbul’da uluslararası bir şirketin yöneticiliğini yapan aslen Karabüklü arkadaşım ara sıra telefonla arar; “Karabük’te neler oluyor, hayat nasıl gidiyor?” sorularıyla Karabük’ün nabzını tutmaya çalışır.

O benden bilgi almaya çalışırken ben de İstanbul’dan Türkiye’nin nasıl göründüğünü, ihracat, döviz ve borsa bilgileri ile siyasi gidişat konusundaki değerlendirmelerini öğrenmeye çalışırım.
Her seçim öncesi bu aramalar sıklaşır, “İzledin mi dün akşam şu siyasi parti lideri şunları söylemiş” ile başlayan değerlendirmeler devam eder.

***    ***    ***

İstanbul’daki arkadaşa 2009 yerel seçimlerinde Karabük’te MHP’nin alacağını söylediğim zaman bana inanmamıştı.
Oranları sorduğunda çok az bir farkla alır demiştim.

2009’da seçime bir hafta kala, Rafet Vergili’nin Batı TV’de canlı yayına çıkmadan önce; “Durumu nasıl görüyorsun?” sorusuna; “100-200 oy fark var” cevabını verince, “Aman bunu şu an sakın kimseye söyleme” ricasında bulunmuştu.
Sonra, “Yaptırdığım anketi kimseye söylemedim sen nerden duydun?” diye sordu…
Anketten haberim bile yoktu!..

***    ***    ***

Cumhurbaşkanlığı seçim öncesi işyerimdeki tabelaya yazdım ve Facebook sayfamda 10 gün öncesi paylaştım. Çoğu kişi ne olduğunu anlayamadı. Soranlara Cumhurbaşkanlığı seçim tahminim dediğim zaman “Tayyip bitti sen ne diyorsun” diyerek gülenler olmuştu.

***    ***    ***   

Safranbolu Belediye Başkanlığı seçim tahminimde de yanılmadım. Tanıklar ve kanıtlarla örnekleri çoğaltabilirim. Mustafa Özata’nın neden seçilemeyeceğini MHP’nin Safranbolu üst düzey yöneticilerine 2 kare fotoğrafla anlatmaya çalıştım.

En ilginç olanı MHP’den Durmuş Yalçın’ın milletvekili seçileceğini söylediğim zaman “Hadi ordan!” diyenler oldu…
Hatta kendisi de inanmadı.
Her neyse…
Neden milletvekili adayı olmuştu ve neden seçildiğine inanmadığını ileride mutlaka yazarım.

***    ***    ***

Şimdi geleceğe bakalım. Yaptığım görüşmeler ve değerlendirmeler neticesinde Karabük bu gidişle 400 milletvekilin 2’sini AKP’ye verecek gözüküyor.
MHP geçen seçimdeki liste ile seçime giderse neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

Aslında bu durumun farkında olan sadece ben değilim Rafet Vergili de farkında fakat “3 ay önce MHP Genel Merkezi’ne elinden tutup getirdiğim kişi için şimdi nasıl olmaz diyebilirim” diye kara kara düşünüyor.

***    ***    ***

Neden böyle oldu?
Sen parti kadın kolları ile ters düşersen, sen ülkü ocaklarında gençlere olmadık sözler söylersen hatta daha ileri giderek ilçe başkanları ile ciddi anlamda ters düşersen seçimde ne yapacaksın?

Elinden tutup seni bir yere getiren kişi için söylediklerini yazmıyorum…

***    ***    ***

Karabük Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olarak şu satırları yazmakta görevim. Sen milletvekili seçileli daha 1 hafta olmadan gazetecilerle kavga edeceksin, mahkemeye vereceğim, şunu yapacağım diyeceksin “HERKES AYAĞINI DENK ALSIN” tehditleri savuracaksın ve Karabük’ten tekrar milletvekili olmak için aday olacaksın.

***    ***    ***

Şahsımı MHP’li olarak tanımlayanlar var şimdiye kadar hiçbir siyasi partiye üye olmadım. Açıkça söylüyorum MHP’li değilim.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile 2000 yılında Ankara’da 10 dakikalık kısa bir görüşme yaptığım doğrudur.
Bu görüşmenin nedenini yazmak istemiyorum. Yakın çevrem neden görüştüğümü çok iyi biliyor.

***    ***    ***

Karabük’te Durali Yalçın denildiğinde MHP akla gelirdi. Çünkü ülkücü camiada çok sevilen takdir edilen bir isimdi.
Sadece MHP’li olan değil kimin başı dertteyse, zor durumdaysa, sıkıntıdaysa gece gündüz demeden koşan yardımsever, iyiliksever bir insandı.

Bu güzel insan başka, bizim bahsettiğimiz insan bambaşka!..

Sonuç olarak Karabük’te MHP’nin yapısını çok iyi bildiğimi söyleyebilirim.
7 Haziran seçimleri sonrası aldığı kararlarla çok ağır eleştirilere maruz kalan fakat haklı olduğu ortaya çıkan sayın Devlet Bahçeli’nin Karabük için doğru karar vereceğine inanıyorum…

 

3098

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir