Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Günlük

Antik Kent Eskipazar

Kuruculuğunu Necati Karaoğlu’nun yaptığı Eskipazar Ekspres Gazetesi’nin yayına başlayacağı haberini aldığımda, gerçekten çok sevindim. Eskipazar’ın sesi gözü kulağı olabilecek bir yayın organın, bir gazetenin olmayışı bir eksiklikti.

Beni tanıyanlar, bilenler Eskipazar’ın benim için ayrı apayrı bir önemi değeri olduğunu bilir. Tüm içtenliğimle ve samimiyetimle söylüyorum, gazetenin kurulması talimatını veren Necati Karaoğlu’nu ve gazetenin imtiyaz sahipliğini yapan Sedat Karaoğlu ile Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yapan Emel Kaplan’ı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

***        ***        ***

Benim için özel bir yeri vardır Eskipazar’ın… Özelliği ve önemi yanı sıra çevremde birçok tanıdığım Eskipazarlıdır. Eskipazarlıların cana yakınlığını, çalışkanlığını anlatmama gerek var mı?

Hatta ara sıra arkadaş çevremde söz Eskipazar’a gelince “Yiğidin harman olduğu yer” tabiri mutlaka söylenir… Hatta ve hatta bazı arkadaşlarım “Eskipazar Kutsal topraktır” sözünü tebessüm ederek söylerler… Tabi bu sözle Eskipazar’a olan sevgilerini anlatmak, verdikleri değeri vurgulamak isterler…

Güzel bir ilçemizdir Eskipazar ve güzel insanları vardır…

***        ***        ***

Eskipazar ile ilgili o kadar çok hatıralarım var ki, sizlerle zaman zaman bunu paylaşmak isterim. Ama geçen zaman içinde öyle bir an var ki hala ara sıra aklıma gelir…

Yaklaşık 20-25 yıl kadar önceydi. 12 Eylül sonrası ve bir devlet adamı Eskipazar’ı ziyaret ediyordu. Gazeteciliğimin ilk yıllarıydı. O ziyarete bende muhabir olarak katılmıştım. Kalabalık heyet ve protokol erkânı bazı resmi daireleri geziyordu.

Eskipazar’a ilk gidişimdi. O kalabalık heyet gezerken bende biraz uzaklaşarak Eskipazar’ı görmeye tanımaya çalışıyordum. Fotoğraf makinem ile resim çekiyordum. Yanıma orta yaşlarda giyiminden devlet memuru olduğu anlaşılan birisi geldi.

Takım elbiseli, ceketinin üç düğmesi de ilikli beyefendi gülümseyerek;  -“Siz gazeteci misiniz?” diye sordu, “Evet gazeteciyim”  dedim. Belli ki konuşmak, bir şeyler söylemek istiyordu. Eskipazar Halk Eğitim Merkezi’nde çalıştığını söyledi.

Sohbetimizin sonucunda asıl söylemek istediğini öğrendiğim zaman inanamadım. Eskipazar’da tarihi bir şehir var diyordu. Ama bildiğim kadarıyla böyle bir şehir olduğu hiçbir resmi kayıtta yoktu. Doğru mu yoksa bir şehir efsanesi mi diye aklımdan geçirirken heyetin Eskipazar’dan ayrılacağı haberi geldi. Eskipazar’dan ayrılırken tarihi şehir iddiasında bulunan beyefendiye adresimi telefon numaramı yazıp  “Bana bildiklerini bir kâğıda yazıp gönderir misin?” diye rica ettim ve Eskipazar’dan ayrıldım. Aradan epey bir süre sonra Eskipazar’dan bir mektup geldi. Handrianapolis Antik Kenti anlatıyordu. O zamanlar Zonguldak Haber Gazetesi Karabük Bürosu’nda muhabir olarak çalışıyordum.

Gelen mektupta iddia edilenlerle ilgili olarak, Eskipazar’ın resmi tarihçesinde tek kelime yoktu.

İşte o günden sonra haber olarak Eskipazar’ın bu bilinmeyen yönünü ön plana çıkartmaya çalıştım.

… Ve Eskipazar’da yıllar sonra yapılan kazılar sonucu bir ANTİK KENT ortaya çıktı!

***        ***        ***

Antik Kent ortaya çıktı çıkmasına da, şimdiye kadar yapılanlar, yapılamayanlar nelerdir? İşte bu sorunun cevaplarını Eskipazar Ekspres Gazetesi arayacak… Soracak, sorgulayacak!..

Hadrianapolis Eskipazar’ın talihini değiştirecek ben buna inanıyorum. Yeter ki ilgililer, yetkililer ciddi anlamda üzerine düşen görevleri yerine getirsin.

Eskipazar’da sadece Hadrianapolis mi var. Hayır, anlatacak o kadar çok güzellikleri var ki, ama bana ayrılan bu sütunda hepsini anlatmam imkânsız.

Eskipazar’ı ve Eskipazar Ekspres Gazetesi’ni takip etmeye devam ediyorum.

Siz Eskipazarlılar, sizde gazetenize sahip çıkın!…

NOT: Bu yazı Eskipazar Ekspres Gazetesi’nde yayınlanmak üzere yazıldı..

 

410

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir