Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

UNESCO Dünya Miras Listesi 29. Yıl Dönümü

Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, 17 Aralık 1994 yılında Birleşmiş Milletlere bağlı UNESCO tarafından Safranbolu’nun Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmesinin 29. Yıl Dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.
Safranbolu’nun eşsiz ve benzersiz tarihi dokusunun bozulmadan gelecek nesillere, insanlığın ortak mirası olarak aktarılması için 1994 yılında alınan koruma kararı ile UNESCO Dünya Miras Listesine alınışının bugün 29. yıl dönümünü idrak ediyoruz.
29 yıl önce alınan bu önemli kararla, bireysel korumacılık anlayışının yerine bilinçli ve birlikte korumacılık anlayışına dönüşen politikanın ışığında, devletimiz öncülüğünde yapılan başarılı restorasyon çalışmaları ve büyük yatırımlar ile insanlığın gözbebeği Safranbolu ilçemiz Türkiye’nin ve dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından birisi haline gelmiştir.
Eşine az rastlanır toplamda 1942 tescilli taşınmaz kültürel varlıkları olan 17. yüzyıldan günümüze 1466 adet sivil mimari ev örneği, 48 cami, 131 çeşme, 31 köprü, hanları ve hamamları, 47 arkeolojik sit, 5 kentsel sit alanı ve diğer tescilli taşınmaz varlıkları ile başta asil ecdadımızın ve diğer yaşamış medeniyetlerin bizlere miras bıraktığı harikulade tarihi dokusu ile ziyaretçilerine büyük bir hayranlık uyandıran, kültür turizminin yanı sıra doğa turizmiyle de önemli bir merkez haline gelen Safranbolu, her yıl 1 milyon civarında yerli ve yabancı misafirini ağırlamaktadır. 
Bu manada Safranbolu, UNESCO Dünya Miras Listesi şehirlerinde, dünyaya mal olmuş ve metrekare başına düşen tescilli kültürel varlığı ile adeta dünyanın en büyük yaşayan açık hava müzesi şehridir. 
Safranbolu’da görev yapmaktan ve Safranbolu halkına hizmet edebilmekten büyük bir onur ve mutluluk duyduğunu ifade eden Kaymakam Yazıcı mesajını şöyle noktaladı; “Kadim devletimizin kurumlarının çalışmalarıyla Dünya Miras Kenti Safranbolu’ya ve kıymetli halkına daha nitelikli hizmet sunma noktasında çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu kadim kent için atılan her olumlu adım insanlığın ortak mirası için atılmış faydalı bir adım olacaktır. 
Bu vesile ile geçmişten günümüze kadar Safranbolu şehrimiz için üstün sorumluluk bilinci ve büyük bir gayretle emek sarf eden herkese en içten teşekkür ediyor, bu kadim şehrin kimliğine değer katıp ebediyete irtihal edenlere Allah’ tan rahmet diliyorum. 
Şehrimizin UNESCO Dünya Miras Listesine dâhil oluşunun 29. yıldönümü kutlu olsun”…