Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

Karaelmas Turizm Ekspresi Seferi Başlıyor

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ın başkanlığında, Batı Karadenizi Keşfet (Karaelmas Turizm Ekspresi)’nin hazırlık toplantısı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda yapıldı.

Batı Karadenizi Keşfet (Karaelmas Turizm Ekspresi) Nisan’da İlk Seferine Başlıyor!

Toplantıya Karabük Valisi Mustafa Yavuz, Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, Çankırı Valisi Fırat Taşolar, Karabük Milletvekili Durmuş Ali Keskinkılıç, Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreteri Lütfi Altınsu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Çapraz, TÜRSAB Batı Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi Şebnem Urgancıoğlu, Bakanlık ile bölge illerin bürokratları ve sektör temsilcileri katıldı.

TCDD ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ortaklaşa düzenlenecek olan Batı Karadeniz’i Keşfet (Karaelmas Turizm Ekspresi) ile Bölgenin; eşsiz doğa güzellikleri, tarihi, kültürel ve mimari zenginlikleri tanıtılacak, Bölgeye turist akışı ve turizm potansiyeli artırılacak, yerel ekonomi canlandırılarak istihdama katkıda bulunulacak, farklı destinasyonlar arasındaki bağlantı güçlendirilerek nostaljik bir yolculuk deneyimi sunulacak.

Toplantıda, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan’ın başkanlığında; Ankara’dan Zonguldak hattına sefer yapacak olan Batı Karadenizi Keşfet (Karaelmas Turizm Ekspresi)’nin de detayları paylaşıldı. Nisan 2024’te ilk seferini gerçekleştirmesi planlaman Karaelmas Turizm Ekspresi, Doğu Ekspresi’nden sonra demiryolu turizmi ile yurt içi ve yurt dışı turistlerin ilgisini çekecek.

Seferlerin; Ankara Kalecik’ten başlayarak Çankırı, Çerkeş, Eskipazar (Hadrianapolis Antik Kenti), Yenice, Safranbolu (konaklama), Filyos. Zonguldak hattını takip etmesi planlanmaktadır.

Karaelmas Turizm Ekspresi dört mevsim Batı Karadeniz’in eşsiz güzelliklerini sunarak, bölgedeki turizm hareketliliğini artıracak ve yeni bir gelir kaynağı sağlayacak.

Toplantı sonrası bir açıklama yapan Karabük Valisi Mustafa Yavuz “İlimiz, %74 orman varlığı ile ülkemizde lider konumdadır. Coğrafi konumu itibarıyla da Batı Karadeniz Bölgesi’nin kalbinde yer alıyor. ‘Batı Karadeniz’in Kalbi Yeşil Karabük’ olarak böylesine önemli bir turun hazırlık toplantısını gerçekleştirdiğimiz için son derece mutluyuz.

Eskipazar Hadrianopolis Antik Kenti ören yerimiz, UNESCO Dünya Mirası Kentimiz Safranbolu ve ülkemizin en geniş blok ormanlarına sahip Yenice ilçemiz bu turun çok önemli mihenk taşlarını oluşturacaktır. Turizmi bölgesel olarak bir bütün olarak düşünüyor ve buna göre çalışıyoruz. Bu turu Doğu Ekspresi gibi cazibesi olan ilgi uyandıran ve beklenen bir tur yapma hedefimiz var ve bu hedefe her geçen gün yaklaşıyoruz. Bu turun gerçekleşmesinde başta; Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımıza ve emeği geçen herkese Karabüklü hemşehrilerim adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişinin ardından sona erdi.