Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

Karabük Üniversitesi Sağlıkfest lansman toplantısı

Karabük Üniversitesi tarafından sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirmek amacıyla 6-7 Kasım’da Karabük’te düzenlenecek Sağlık Bilimleri Festivali “Sağlıkfest”in Lansman Toplantısı yapıldı.

Karabük Üniversitesi ev sahipliğinde sağlık alanında yenilikçi yaklaşımlar geliştirecek ve mevcut yapıyı geliştiren yenilikçi model tasarımlarını ortaya koyacak Sağlık Bilimleri Festivali “Sağlıkfest”in Lansman Toplantısı 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonunda yapıldı.

 Lansman Toplantısına, KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, POMEM Müdür Vekili 2. Sınıf Emniyet Müdürü Mustafa Aşkın Sönmez, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Servet Karasu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim ŞAHİN, Karabük Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdurrahman Bilgiç, Karabük Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Taylan Çebi, KBÜ akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık açılış konuşmasında, Karabük Üniversitesinin ilk olarak Mart ayında Sosyal Bilimler Festivali “Sosyalfest”i düzenlediklerini belirterek, “Türkiye’de ve dünyada ilk defa yapılan bir organizasyon olması hasebiyle oldukça dikkat çekici, ilgi çekici bir organizasyondu. Üniversitemizde Karabük’te son derece başarılı bir şekilde Sosyalfest organizasyonunu tamamladık. Bu organizasyonun büyük başarıya ulaşmasında sizlerin gerçekten büyük katkıları oldu, hepinize katkılarınız destekleriniz için çok teşekkür ediyorum. İnşallah Ankara’da Sosyalfest’in ikincisini yapmak üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu yıl içerisinde Eylül, Ekim ya da Kasım aylarında inşallah bunu Ankara’daki üniversitelerimizle ve kurumlarımızla iş birliği içerisinde gerçekleştirmek için çalışıyoruz” dedi.

Dünyada müthiş bir değişimin yaşandığını söyleyen Rektör Kırışık, “Uluslararası ülkeler bazlı istatistikleri incelediğimizde, her bir yılda ortaya çıkan değişimleri gözlemlediğimizde gerçekten olağanüstü bir değişim süreci içerisinde olduğumuzu görüyoruz. Adeta Sanayi Devrimiyle birlikte at üstünde yaşanan savaşlardan makinelerle savaşma dönemine geçilmiş olması gibi son derece yıkıcı, yeni bir dünya, yeni bir yaklaşım ortaya çıkıyor. Biz bunu yavaş yavaş fark ediyoruz, hissediyoruz ama dünyada bunun etkilerinin çok yıkıcı, yıpratıcı bir şekilde ortaya çıktığını görüyoruz. Önümüzde iki seçenek var. Ya atla kılıçla ve kalkanla savaşmaya devam edeceğiz ya da bu yeni teknolojilere, yeni yaklaşımlara, yeni perspektiflere hızlıca uyum sağlayıp kendimizi ve değerlerimizi burada koruyarak yeni dünyaya, yeni yüzyıla damgamızı vuracağız” ifadelerini kullandı. Rektör Kırışık, modern tıp yaklaşımlarını uzun zamandan beri gözlemlediklerini dile getirerek, “Modern tıbbın da kendi içinde zamanla birtakım sorun ve problemler yaşadığını gözlemliyoruz. Modern tıbbın bu yaklaşımlarını değiştirecek, yenilikçi teknolojiler kullanacak farklı alanlarda geleneksel ve tamamlayıcı tıp yöntemlerini kendisine dahil ederek yeni bir sentez geliştirerek yükselme gayreti içerisinde olduğunu bütün dünyada gözlemliyoruz” dedi.

Sağlıkfest şeklinde Sağlık Bilimleri Festivali yaparak bu değişimi anlama, tanıma ve değişime önderlik edebilecek yeni yaklaşımlar, teknolojiler ve fikirler geliştirme aşamasında çalışmalarına başladıklarını aktaran Rektör Kırışık, “Üniversite olarak sağlık alanında çok güçlü bir üniversiteyiz, Tıp Fakültemiz, Diş Hekimliği Fakültemiz, Sağlık Bilimleri Fakültemiz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz var. Dolayısıyla sağlık sahasında oldukça güçlü, farklı farklı birimleriyle bu alanda Türkiye’ye hizmet veren bir üniversiteyiz. Sağlık alanındaki bu gücümüzden, üniversitedeki birikimimizden, akademik tecrübelerimizden de istifade ederek Sağlık Bilimleri Festivalini Türkiye’de ilk defa yapma ve bunu sahada uygulama kararı aldık” diye konuştu. Rektör Kırışık, Sosyalfest’te olduğu gibi Sağlıkfest’te de farklı üniversitelerle iş birliği içerisinde kurumsal destekleyici ve kurumsal paydaşlık protokolleri yaparak, sponsorluklar oluşturarak Sağlıkfest’i gerçekleştirme kararlılığında olduklarını aktardı.

Rektör Kırışık, yenilikçi vizyonlar, yaklaşımlar ve teknolojiler ortaya koymanın son derece önemli olduğunu belirterek, “Dünyanın sağlık alanında ciddi problemler, sorunlar yaşadığını ve bu sorunları bir türlü çözemediğini görüyoruz. Kanser hastalığı olabilir, şeker hastalığı, alerjik rahatsızlıklar belki yüzlerce hastalık rahatsızlık sayabiliriz. Yakın dönemde bir korona salgını gerçekleşti, buna yönelik aşı çalışmaları söz konusu oldu. Salgınlar gibi çok farklı tehditlerle karşı karşıyayız. Fakat bunu çözmekte, bu sorunları kısa süre içerisinde ortadan kaldırmakta dünyanın modern tıbbın veya tıp alanında çalışmaların yeterli olmadığını, yetersiz kaldığını bu anlamda gözlemleyebiliyoruz. Dolayısıyla daha hızlı çözümler üretecek, insanları daha sağlıklı bir yaşama ‘Merhaba’ ödemelerini sağlayacak bir şekilde sağlık planlamasının yapılması gerekiyor. Bunun için hem yenilikçi yaklaşımlara ihtiyaç var hem de problem merkezli problemi çözücü yeni yaklaşımlara, yeni bakış açılarına, yeni teknolojilere ihtiyaç var. Biz de bunu Sağlık Bilimleri Festivaliyle gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

“SAĞLIKFEST’E TÜRKİYE ÇAPINDA KATILIM HEDEFLİYORUZ”

Rektör Kırışık, Sağlık Bilimleri Festivali Sağlıkfest’te, “Lise”, “Lisans”, “Lisansüstü” ve “Serbest Kategori” olmak üzere 4 kategoride 7 başlıkta yarışma açtıklarını söyleyerek, “Bu yarışma başlıklarında Türkiye çapında katılım hedefliyoruz. Türkiye’nin yeni yüzyılda yenilikçi yaklaşımlarla yenilikçi teknolojilerle dünyaya liderlik edebileceği Türkiye Yüzyılı vizyonunu sağlıkta da gerçekleştireceği bir aşamaya, bir hedefe ulaşmak istiyoruz. İnşallah bu sürece hepinizin katkı ve katılımlarını bekliyoruz. Buraya geldiğiniz, bu heyecana coşkuya bu hayale ortak olduğunuz için hepinize çok teşekkür ediyorum. İnşallah başarıyla gerçekleştirmek dileğiyle hepinize saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Lansman Toplantısı, KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Solmaz tarafından yapılan sunum ile devam etti. Prof. Dr. Solmaz, sunumunda tasarım yarışmaları ve alan etkinlikleri konularında katılımcıları bilgilendirdi. Solmaz, Sağlıkfest’in alan etkinlikleri kapsamında festivalin ruhunu zenginleştirecek, atmosferini çeşitlendirecek sosyal, kültürel, sanatsal, eğitsel, sportif içerikli etkinliklerin planlandığını belirtti. Solmaz, başvuru süreçleri ve alan etkinlikleri ile ilgili detayların yakında kamuoyuyla paylaşılacağını dile getirdi.

Sağlık Bilimleri Festivali Sağlıkfest’in Model Tasarım Yarışmaları (MTY), “Lise”, “Lisans”, “Lisansüstü” ve “Serbest Kategori” olmak üzere 4 kategoride 7 başlıkta düzenlenecek. “Sağlık Eğitiminde Yenilikçi Uygulamalar MTY” Lisansüstü kategorisinde, “Sağlık Politikaları MTY” Lisansüstü kategorisinde, “Sağlıkta Teknoloji Kullanımı MTY” Lisans ve Lisansüstü kategorisinde, “Sağlıkta Yenilikçi Uygulamalar MTY” Önlisans ve Lisans kategorisinde, “Sağlıkta Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Uygulamalar MTY” Önlisans ve Lisans kategorisinde, “Sağlıklı Yaşam MTY” Lise kategorisinde, “Sağlıklı Şehir Tasarımı MTY” ise Serbest Kategoride yapılacak. Sağlıkfest’in Model Tasarım Yarışmalarında birinciye 25 bin TL, ikinciye 15 bin TL ve üçüncüye 10 bin TL ödül verilecek.