Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

Karabük Akort İşyerinde Sendikal Mücadele

Karabük’te faaliyet gösteren Akort Ortopedik Ayak Bakım Ürün. San. Tic. Ltd. Şti. çalışanlarının sendikal mücadelesi ve Akort işvereninin sendika karşıtı tutumu dolayısıyla Öz İplik İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Samet Ceylan ve Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Erkan fabrika önünde işverene seslenerek, basına açıklamalarda bulundu.

Genel Başkan Yardımcısı Samet Ceylan, Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Erkan, Karabük İl Başkanı Yavuz Bayıryol, sendika örgütlenme uzmanları, personelleri ve çevre illerden gelen teşkilatların katıldığı etkinlikte Samet Ceylan işverene seslenerek; “Burada sendikal özgürlük engellenmek isteniyor. İşçinin iradesi yok sayılıyor. Burası emekçilerle, alın teriyle var olan bir işyeri. İşçinin isteğine saygı bekliyoruz” şeklinde konuştu. Sendikamızın süreci takip ettiğini belirten Ceylan; “Bu iş sonuçlanana kadar kapının önünden ayrılmayacağız. Konuyu meclise ve ilgili taraflara taşımaya hazırız” dedi.
Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Erkan ise şu açıklamalarda bulundu:

“Kimse Hak Mücadelesinin Önüne Geçemez”

Bugün Akort işçilerinin sendikalaşma mücadelesi için buradayız.

Akort işvereninin, sendika tanımaz tavrını protesto etmek fabrikanın önündeyiz. Bilinmesini istiyoruz ki; sendikalaşma burada durmayacak. Süreç uzar, işçinin sendikal hakkı baki kalır. Kimse hak mücadelesinin önüne geçemez.

“İşveren, Yetki Tespitine İtirazda Bulundu”

Akort çalışanları yaklaşık bir ay önce, 3 gün gibi kısa bir sürede sendikamız Öz İplik İş’e üye olmuştur. İşçilerin sendikamıza üye olmasından haberdar olan işveren ve işveren vekilleri tarafından işçilere sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı yapılmıştır. Sendikamızın fabrikada yetkili olduğuna dair yetki tespit yazısı 4 Haziran’da tarafımıza ulaşmıştır. İşverenliğe, çoğunluk tespit yazısının ulaşması akabinde, 4 üyemiz işten çıkarılmıştır. 10 Haziran 2024 tarihinde ise işverenlik, yetki tespitine itirazda bulunmuştur.

“Markalara Üretim Yapan Fabrika, Sendikal Özgürlüklere Saygı Göstermedi”

Sendikaya üye olmak anayasal haktır. Sendikalaşmayı engellemek suçtur. İşçiler, burada sendikamıza üye olarak anayasal hakkını kullandı. Önemli markalara üretim yapan firmalarla bağlantılı bir fabrika, maalesef sendikal özgürlüklere saygı göstermedi.

“İşçiler, Bir An Önce İşlerinin Başına Dönmeli”

İşçiler haksız yere işten çıkarıldı. Farklı sebepleri bahane göstererek, sırf sendikalı oldular diye yaptığınız bu girişimin gerçekleri er ya da geç ortaya çıkacaktır. Bu işçiler, bir an önce işlerinin başına dönmeli. Çalışanların sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı göstermelisiniz.

“İşverene Büyük Bir Mesaj Var!”

Uluslararası markalara üretim yapan bu işyerine, İşçilerin iradesini yok sayan bu tutum hiç yakışmıyor. Bilin ki; ürünlerinizdeki kalitenin devamlılığını emekçiler sağlar. Emekçileri yok sayarak, büyümek mümkün değil. 3 gün gibi kısa bir sürede, sendika burada yetkiye başvuracak çoğunluğu sağladıysa, işverene büyük bir mesaj var! İşçi, sendikalı çalışmak istiyor!

“İşveren yetkililerine diyalog çağrısında bulunuyoruz”

Öz İplik İş Sendikası olarak, biz emekçilerin haklarına saygı gösterilmesini, emekçilerin haklı taleplerinin duyulmasını istiyoruz. Sendikalaşmanın, Akort işyerinin büyüme sürecine olumlu katkı sağlayacağının bilinmesini, sendikalı işyerlerinin daha verimli üretim yaptığının farkına varılmasını istiyoruz. Birlikte güçlenmenin, birlikte büyümenin, birlikte paylaşarak yol almanın bilincine erişmeyi, huzurlu bir çalışma ortamının mümkün olabileceğinin bilinmesini istiyoruz. Çalışma barışının sağlanmasını istiyoruz. İşçinin sendikaya üye olma özgürlüğüne saygı gösterilmesini istiyoruz. İşveren yetkililerine diyalog çağrısında bulunuyoruz.