Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

Çapraz Mayıs ayı çalışmalarını değerlendirdi

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Çapraz, Mayıs ayı içerisinde yapılan çalışmaları değerlendirdi.

KTSO Başkanı Çapraz, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Karabük’te yetişen Tıbbi ve Aromatik Bitkileri korumak ve üretimini artırmak, katma değeri yüksek olan tıbbı ve aromatik bitki üretim alanını artırmak, çeşitliliğini sağlamak, bitki çeşitliliğimizi içeren herbaryum oluşturarak; bölgenin ekoturizm alanında gelişmesine yön vermek, ilimizde tıbbı ve aromatik bitki pazarı oluşturarak markalaşmasını sağlamak amacıyla, Karabük Valisi Sayın Mustafa Yavuz’un talimatıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan 15 kurum ve kuruluşun paydaşı olduğu, Karabük Valiliği AB ve Dış İlişkiler Birimi’nin proje içerisinde bulunan ekoturizm için hazırlamış olduğu “Safranbolu Doğa Rotası Projesinin” de yer aldığı TABİAT KARABÜK Projesi Lansmanı 9 mayıs tarihinde yapıldı. KTSO olarak katılım sağladık.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) İşletme Fakültesi Danışma Kurulu Toplantısı, Karabük Üniversitesi Rektörlük binasında, Rektör Yardımcısı ve İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Çepni başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu üyelerimiz ile birlikte katıldık. Toplantıda, İşletme Fakültesi ve paydaşlarla yapılabilecek iş birlikleri konularında istişarede bulunduk. Özbekistan Alfraganus Üniversitesi Rektörü Mahmudov Muhammadismoi ve heyetini, Karabük Ticaret ve Sanayi Odasında ağıladık. Ziyarette karşılıklı iş ve ticaret fırsatları hakkında istişarede bulunduk.

Eğitim Kenti Karabük’’ projesi kapsamında; Karabük Mesleki Eğitim Merkezi koordinatörlüğünde, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ve Özel Sektör Demir Çelik Haddecileri Derneği’nin (KAHDER) desteği ile ‘’Ustamla Bir Gün’’ etkinliği mayıs ayında Çelikoğlu Demir Çelik ve VE-CA Dış Ticaret firmalarına gerçekleşti. Çelikoğlu Demir Çelik ve VE-CA Dış Ticaret firmalarının ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte öğrenciler, demir-çelik üretim sürecini yakından görme imkânı buldu. Ayrıca, firma çalışanlarıyla bir araya gelen öğrenciler, meslekleri hakkında bilgi edinme şansı yakaladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) 80. Genel Kurulu öncesinde, TOBB bünyesindeki komisyon ve kurullar, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de katılımıyla ayrı ayrı toplandı. Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı olarak katılım sağladık. Dış İlişkiler Komisyonu toplantısında, Uluslararası ticaret, coğrafi işaretler, vize serbestisi, yurtdışı pazarlama gibi konular görüştük. Komisyon toplantısında söz alarak, Dâhilde İzin Belgesi (DİB) işlemlerinde yaşanan gecikmelerin ihracat yapan firmaları olumsuz etkilediğini, DİB işlem belgesi sürelerinin uzatılması gerektiğini ifade ettik. Komisyon Başkanımız Ayla Harp hanımefendiye ve komisyon üyelerine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Dış İlişkiler Komisyonu’nun çalışmalarının sektöre önemli katkılar sağladığını düşünüyoruz.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 80. Mali Genel Kurul Toplantısı, TOBB ETÜ’de gerçekleştirildi. Genel Kurul Başkanlığını Sayın Gürsel Baran’ın yaptığı Genel Kurul’a, TOBB Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri, TOBB Konsey Başkanları ile TOBB Delegeleri katıldı. Genel Kurul Toplantısına; Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) heyeti olarak katıldık. TOBB 80. Mali Genel Kurul’un ülkemize ve iş dünyamıza hayırlı olmasını diliyoruz.

Genç Girişimciler Kurulu Batı Karadeniz Bölge Toplantısı, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Samsun, Tokat, Karabük, Düzce, Bartın, Kastamonu ve Bolu illerinin GGK başkanları ve üyelerinin katıldığı programa, Karabük TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Ahmet Can Özçelik ve üyeleri katıldı. Türkiye ekonomisi ve girişimcilik ekosistemi üzerine yapılan sunumlar ve genç girişimciler arasında B2B iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Başta Genç Girişimciler Kurulu Başkanımız Ahmet Can Özçelik’e ve üyelerine özverili çalışmalarından ötürü teşekkür ediyorum.

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu başkanlığında online olarak toplandı. Toplantıya Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı olarak katıldım. Toplantıda, İKV’nin son dönemdeki faaliyetleri ve planlanan projeler ele alındı. Ayrıca, AB ve Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeler ve İKV’nin bu konudaki çalışmaları değerlendirildi. Toplantıda ayrıca, İKV’nin yayınları ve komisyon çalışmaları hakkında da bilgi verildi. Karabük iş dünyasını her platformda temsil etmeye gayret ediyor ve ülke ekonomimize artı katkı sunmaya çalışıyoruz.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) 2024 yılı Mayıs Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Karabük’te yapıldı. Önceki dönemlerde yapılan çalışmaların görüşülmesinin ardından, 2024 yılı SOGEP Programı çalışmaları, Teknik Destek programları ile devam eden BAKAP projeleri görüşüldü. Ayrıca, Ajans tarafından gerçekleştirilen turizm ve tanıtım, girişimcilik ve sosyal girişimcilik, mesleki eğitim, kadın istihdamı ve girişimciliği, siber güvenlik ve dijital eğitimler, yatırım ortamı iyileştirme çalışmaları ve gelecek aylarda yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapıldı.

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Mayıs Ayı Meclis Toplantısı’nın Yenice ilçesinde düzenlenmesi kararına istinaden toplantı öncesinde sanayi işletmelerine yönelik ziyaretler gerçekleştirdik. Yenice’de Orman ürünleri ve mobilya üretimi konusunda faaliyet gösteren üyelerimizi ziyaret ederek firmaların sorunları ve çözüm önerilerini istişare etme fırsatımız oldu. Akabinde, mayıs ayı meclis toplantısını Yenice Belediye Başkanı Şekip Sertaş Karakaş, Yenice Jandarma Komutanı Üsteğmen Kenan Yücel, Yenice Emniyet Amiri Osman Korkut’un teşrifleriyle Yenice Ihlamur Teras ’ta gerçekleştik. Toplantıda Yenice’nin gelişmesine ve kalkınmasına yönelik yapılacak faaliyetler, sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. Amacımız, Karabük ekonomisinin kalkınmasına ve gelişmesine yönelik faaliyetleri ilçelerle bir bütün olarak gerçekleştirmek. Şu tespitimizi dile getirmek istiyorum, eğer Yenice’de orman ürünleri ile ilgili, orman ihtisas sanayi dalında yeni yatırımların gelmesini istiyorsak, hep birlikte mücadelemizi, bölgesel teşvik yerine, sektörel teşvik almaya harcamalıyız.

Eskipazar Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Toplantısına, KTSO olarak katılıyoruz. Yürütülen alt yapı çalışmaları ve yapılması gereken çalışmalarla ilgili gündem maddelerini yakından takip ediyoruz. Arıtma tesisi için yapılan çalışmaları, enerji hatları konusu, alt yapı çalışmalarının takibi, doğalgaz konusu gibi konuları görüşüyor ve bununla ilgili projeleri çalışıyoruz. Özverili çalışmalından ötürü, Eskipazar Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vali Sayın Mustafa Yavuz’a, Yönetim Kurulu Üyelerimiz Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Meclis Başkanı Adnan Çebi’ye, Karabük İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şerafettin Kelleci’ye, İl Genel Meclis üyesi Hasan Yıldırım’a ve Eskipazar Organize Sanayi Bölge Müdürü Emin Demir’e ve personellerimize özellikle teşekkür etmek istiyorum.

Avrupa İşletmeler Ağı – Karadeniz proje faaliyetleri arasında yer alan KOBİ’lerin dış ticaret alanında kapasitelerini geliştirilmesi hedefi doğrultusunda proje ortaklarından Çorum Ticaret ve Sanayi Odası, proje koordinatörü Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) iş birliğiyle ve ev sahipliğinde “Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’’ gerçekleşti. KTSO üyelerinin ve Karabük Üniversitesi (KBÜ) öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen seminerde; Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’ndan Avrupa İşletmeler Ağı Proje Müdürü Filiz Sezin YILMAZ, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Dış İlişkiler Uzmanı Çağrı IŞITAN ve Bafra OSB Dış Ticaret Rekabet ve İstihbarat Uzmanı Kortan ERSOY katılımcılara Avrupa İşletmeler Ağı Projesi ve faaliyetleri ile Dış Ticaret İstihbaratı ve kullanılan veri tabanları hakkında bilgi verdi.

Bilim kültürünün ve iletişimin toplumda yaygınlaştırılması, bilim insanına yönelik olumlu bakış açısı oluşturulması ve gençlerimizin bilimle buluşmasını sağlamayı, onların merakını uyandırarak; bilgiye olan tutkularını artırmayı amaçlayan, Karabük Valiliği himayelerinde hazırlanan Karabük Bilim Şenliği’ni gerçekleştirildi. Bilim Şenliği’nde, okullarda yapılan teknoloji tasarımı ve fen bilimleri çalışmaları, Deneyap Atölyelerindeki çalışmalar, sosyal projeler, TÜBİTAK ve TEKNOFEST projeleri sergilendi. Bilim Şenliği’ne hem katılım sağladık hem de sponsorlarından biri olarak katkı ve destek verdik. KTSO bünyesinde bulunan ülkemizin yerli ve milli ilk elektrikli otomobili olan TOGG T10X akıllı cihazı da Bilim Şenliği’nde sergilendi.”