Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

CHP Karabük Gençlik: Zehirleniyoruz

Karabük-BATITV

CHP Karabük Merkez İlçe Gençlik Kolları üyeleri, Karabük’te hava kirliliğine dikkat çekmek için basın açıklaması yaptı.

CHP Karabük Merkez İlçe Gençlik Kolları başkanı Ozan Ötüken Gül "15 Ocak Kirli Hava ile Savaş" gününde Eski Karabük Belediyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirerek hava kirliliğine dikkat çekti.

CHP Karabük Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ozan Ötüken Gül açıklamasında şunları şöyle:

"Bugün burada “HAVA KİRLİLİĞİYLE SAVAŞ HAFTASI” kapsamında toplanmış bulunmaktayız… Hava kirliliği canlıların yaşamını, insanların sağlığını olumsuz etkileyen fiziksel zararlara ve ekonomik kayıplara yol açan önemli bir çevre sağlığı sorunudur. Türkiye’de yılda yaklaşık 30.000 insan hava kirliliğine bağlı olarak hayatını kaybetmektedir.

Bu da bir yılda trafik kazasından ölenlerin yaklaşık 6-7 katını oluşturmaktadır. Şehrimize ait hava analiz raporlarına baktığımızda Kükürtdioksit (SO2) ve Partikül madde değerleri tüm istasyonlara izin verilen sınırın üzerinde olduğu görülmektedir. Şehrimizde trafiğe kayıtlı araç sayısı 66.000 in üzerindedir . Bu da hava kirliliğinin başlıca sebeplerindendir.

Tüm bunlar tabii ki Karabük’teki hava kirliliğine etken konulardır ancak Karabük’ün hava kirliliğiyle ilgili Karabük’ü yıllardır yöneten yöneticiler daha temiz bir hava daha temiz bir çevre için Karabük’te ne gibi önlemler aldılar? Dönüp baktığımızda Karabük’ü yönetenlerin basiretsizliğini görmekteyiz. Karabük’ün etrafının dağlarla çevrili olması ve tek hava sirkülasyonunu sağlayan Yenice tarafı girişindeki Fatih mahallesi TOKİ konutlarının ve Cevizkent TOKİ binalarının yapılması ve bu sirkülasyonunu kesmesi, kent meydanında var olan ağaçların kesilip yok edilmesi ve kocaman bir beton yığını haline gelmesi Karabük’ün hem hava sıcaklığını etkilemiş hem de hava akımını kesmiştir.

Bu durum özellikle çarşı merkezinde kuru ve bunaltıcı bir hava ile iç içe olmamızı ve canlıların sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Şehrimizde, en önemli ölüm nedenleri ve sağlık problemleri Akciğer kanseri, astım, KOAH ve zatüredir. Bu sağlık problemleriyle ilgili bir çok insanımız hayatını kaybetmiştir. Bunun en büyük nedeni ciğerlerimizin oksijen ile değil zehirle dolmasındandır. ARTIK YETER!!! Yaşamak için temiz hava solumak istiyoruz. Kirli oyunlarınız yüzünden kirli hava istemiyoruz. Geleceğimize ve bizden sonraki gelecek nesillere temiz bir hava bırakmak istiyoruz. Bu nedenle tüm yetkilileri ve vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz."

613