Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

Bu arabayı Karabük'te gördünüz mü?

Karabük-BATITV

Karabük’ün özel haber sitesi 3NisanCom’un haberine göre Karabük’ün sokak ve cadde görüntüleme işlemleri internet dünyasının devi tarafından yapıldı. Artık Karabük sokaklarını internetten görüntülemeye başlayabilirsiniz.

Türkiye’de uzun bir süre yola rakipsiz biçimde devam eden Google, Yandex’in ülkemize girişi ve özellikle yereli hedef alan yeniliklerini birbiri ardına hayata geçirmesiyle ülkemize yönelik çalışmalarına hız kazandırdı.

Google’ın Haritalar ayağındaki en popüler servislerinden birisi olan Street View özelliği 1.5 yıl kadar süren pilot ve beta aşamaların ertesinde en nihayetinde Karabük’te de kullanıma açıldı.

Street View (Sokak Görünümü) isminden de belli olduğu üzere, ülkemizdeki sokakları görebilmemizi sağlıyor. En güzel tarafı ise 360 derece fotoğraflardan oluşması. Şöyle ki, Google View çalışanları altlarında gerekli teçhizata sahip araçlarla (veya bazı durumlarda sırtlarında kameralarla) sokak sokak (hatta deniz deniz) dolaşarak her yeri değişik açılardan görüntülüyorlar. İşte konum bilgisiyle birlikte Google’ın merkezine gönderilen bu fotoğraflar orada birleştirilip bize panoramik görüntüler olarak dönüyor.

Google Map kullanmak için bize düşen faremizi döndürmek ve tıklayarak ilerlemek. Böylece çekim yapılan yerlerde sanki oradaymış gibi dolaşabiliyoruz. Tabii o anki görüntüsünden bahsetmediğimizi de not olarak düşelim. Artık fotoğraf ne zaman çekildiyse o anın görüntüsünü görüyoruz.

Yani örneğin yeni yapılan bir binaya taşındıysanız ama çekimler eskiden yapıldıysa siz apartmanın halen inşaat halindeki durumunu da görebilirsiniz. İlk etapta 70 şehrimizin ve bu şehirlerdeki pek çok ilçenin veri tabanına eklendiği servisin kapsama alanının önümüzdeki dönemde kademeli olarak arttırılmasının planlandığını not olarak düşelim.

Uygulamayı kullanmak için yapmamız gereken şey ilk olarak Google Haritaları açıp, mouse (fare) tekerleğini kaydırarak aramak istediğimiz ana bölgeye zumlamak ve ardından da sağ alt köşedeki insan simgesini tıklayarak bölgeye taşımak.

Faremizi kullanarak gezinmeye başlayabiliriz. Fareye tıklamak suretiyle karşımızda beliren oka giderek sokakta dolaşıyoruz, Gidebileceğimiz yerler oklar ve kare kutucuklarla işaretlenmiş durumda oralara tıkladığımız zamanda da doğrudan oraya atlayarak gezimize devam ediyoruz.

Anlatmakla ancak bu kadar. Bir iki deneme ertesinde zaten kolayca öğreniyor insan.
AYRINTILAR VE FOTO GALERİ İÇİN www.3nisan.com sitesindeki haberi okuyabilirsiniz.

929