Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

Lastikte ‘YERLİ ÇELİK’ dönemi başladı

Karabük-BATITV

Türkiye’nin ilk ağır demir çelik sanayisi ve tek ray üreticisi olan Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) A.Ş, araç lastiklerinde yer alan çelik telleri üretimini yaptığı Kangal ve Çubuk Haddehanesi’nde seri üretime başladı.
KARDEMİR tarafından yatırım programına alınan yıllık 700 bin ton kapasiteli olan ve 22 Nisan’da deneme üretimine başladığı Kangal ve Çubuk haddehanesinde seri üretime geçerken, Türkiye’nin dışarıdan ithal ettiği demir yolu tekerlerini üretmek için yapımı devam eden Teker Fabrikası da 2017 yılında ilk üretime başlayacak.

“KALİTELİ LASTİK TELİ ÜRETİMİ”
KARDEMİR A.Ş Genel Müdürü Uğur Yılmaz, sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın en iyi kangal haddehanelerinden birini geçtiğimiz ay devreye aldıklarını söyleyerek, “ İlk deneme üretimine başladık. Bugünlerde seri üretime geçmekteyiz ve satışına başladık. Bu haddehanemiz çok donanımlı ve teknolojisi seviyesi yüksek bir haddehanemiz. KARDEMİR’e katma değerli ürün üretmek anlamında çok önemli katkıları olacak. Şimdiye kadar kütük, blum, inşaat çelikleri ve en önemlisi ray ve ağır profil üretiyorken, ürün gamımıza çok muhtelif ürünler şeklinde kangal eklenecek. 5,5- 25 mm ile 25 – 50 mm’ye kalın kangal üretim hattımız var. İstediğimizi zaman nervürlü çelik üretebileceğiz. Daha da önemlisi kaliteli yuvarlaklar ve transmisyon çeliklerini üreteceğiz. Dolayısıyla haddehane 4 ayrı çıkışı ile çok farklı ürünler üretebilecek yıllık 700 tonluk bir haddehane. Ülkemizde araç lastik teli üretimi yapılıyor ama ara mamulü laiki ile üretilemiyor. Lastik teli dahil bu haddehanemizde bunları üretiyor olacağız” dedi.

“DEMİRYOLU TEKER FABRİKASI 2017’DE DEVREDE”
Türkiye’nin dışarıdan ithal ettiği demiryolu tekerinde de yerli üretime geçecek olan KARDEMİR, 2017 yılında devreye almayı planladığı teker fabrikasında çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü de anlatan Yılmaz, “Bu fabrika tümüyle çok yüksek teknolojiye sahip, neredeyse robotik bir tesis olacak. Tüm işler robotlar marifeti ile yapılacak ve çok yüksek kapasiteli dövme teknolojisine sahip bir haddehane . Türkiye’de demiryolu tekeri üretimi yapılamıyor. Artık nasıl Türkiye’nin ve yakın pazarın ray ihtiyacını sağlayan KARDEMİR, teker fabrikası devre girince başta ülkemizin ihtiyacı ile komşularımıza ve hatta Avrupa’ya kadar tren tekeri ihracını da yapacak. Yılda 200 bin adet tren teker üreteceğiz. Hedefimiz 2017 yılına kadar bu tesisi tamamlayıp devreye almak” ifadesinde bulundu.

KARDEMİR’in geçtiğimiz yıl 2 milyon ton sıvı çelik üretimini aştığını ve bu yılda bunun üzerinde bir üretim gerçekleştirmeyi hedeflediklerini de anlatan Yılmaz şunları söyledi:
“Bunları yaparken kapasite kadar, tüm süreçlerin de gözden geçirilmesi daha da önemlisi hem kaliteli üretim yaparken, hem de maliyetlerimizi aşağıya düşürmek suretiyle piyasada daha rekabetçi ve kazanan şirket olma arzusundayız. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıl ve bu yıl içinde yapacağımız süreç iyileştirme ile A’dan Z’ye yani hammadden nihai ürüne kadar tüm süreçleri tek tek gözden geçiriyoruz. Her gün daha kurumsal ve paydaşların dengeli mutluluğunu gözeten bir şirket olarak yapımızı ve faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Geçtiğimiz yıl bütün dünyada ve Türkiye’de Çin’in etkisini hissettik. Azda olsa bu konuda sıkıntı yaşadık ama içinde bulunduğumuz günlerde biraz daha düzelme olduğunu görüyoruz. Bu yıl ki hedeflerimiz finansal açısından değerlendirmek gerekirse yüzde 15- 17 aralığında ebittayı ön görmek istiyoruz. Bunlar ilerleyen çeyreklerde piyasalarda yaşanacak gelişmelere bağlı olarak değişilebilir. Çok şükür emin adımlarla hem yatırımlara, hem süreç iyileştirmelerine hem de iyi bir takım anlayışı içersinde çok daha iyi günlere kendimizi hazırlıyoruz.”
Yılmaz ayrıca, geçen sene 170 bin ton ray üreterek rekor seviyeye ulaştıklarını da kaydederek, “Geçen gün kamuoyuna açıklandı. Komşumuz İran ile formaliteleri devam eden ray satışı anlaşması var sonuçlandığında üretimimize katkı sağlayacaktır diye bekliyoruz. Önümüzdeki günler çok daha iyi olacak diye düşünüyorum. Hem beraber aynı gemideyiz. Dünya ekonomisi aynı gemide. Bizde kendimizi her gün hem daha zor günler olursa nasıl davranırız diye hazırlıyoruz. Bu senenin geçen seneye göre daha iyi olacak” dedi.
KARDEMİR Genel Müdürü Uğur Yılmaz, Filyos liman temelinin atılmasıyla birlikte KARDEMİR’i kolay kolay kimse tutamayacağını ve KARDEMİR’in Karabük’le birlikte uçacağını sözlerine ekledi.

1085