Doğru, Farklı Karabük Haberleri

Güncel

Kardemir'den iki ayrı protokol

Karabük-BATITV

Karabük Demir ve Çelik İşletmeleri (KARDEMİR) A.Ş, Karabük Üniversitesi ve İŞKUR arasında iki ayrı işbirliği protokolü imzaladı.
Karabük Üniversitesi ile Kardemir A.Ş. arasında uzun yıllardır devam etmekte olan ve ülkede örnek bir model olarak gösterilebilecek düzeye ulaşan Üniversite – Sanayi işbirliğini daha sistematik hale getirmek amacıyla Karabük Üniversitesi ile Kardemir A.Ş. arasında “İşbirliği Şekilleri” başlığı altında toplanan yeni bir protokol imzalandı.
İmzalanan protokolle üniversite ile işbirliğini güçlendirmeyi ve uygulanabilir sonuçların sanayiye aktarımını sağlamayı amaçlanan protokol kapsamında “ Sürekli İyileştirme, Verimlilik, Ar-Ge, TUBİTAK, Santez, AB Projeleri” ve bunun gibi konularda yapılacak işbirliklerinin genel çerçevesi belirlendi.
Ayrıca, Karabük Üniversitesi, İŞKUR Karabük İl Müdürlüğü ve KARDEMİR A.Ş. arasında da “ Yüksek Öğretim Öğrencilerine Yönelik İşbaşı Eğitim Proğramı” İşbirliği Protokolü de taraflar arasında imzalandı.
KARDEMİR Eğitim ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene KARDEMİR A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kamil Güleç, Genel Müdürü Uğur Yılmaz, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Türkiye İş Kurumu Karabük İl Müdürü Coşkun Güven, Kardemir çalışanları ve üniversite öğrencileri katıldı
Düzenlenen imza töreninde konuşan KARDEMİR A.Ş Genel Müdürü Uğur Yılmaz, ülke sanayinin gelişmesi, ekonominin büyümesi, küresel rekabette şansı olması için, eğitim, araştırma ve diğer amaçlar için üniversite ile sanayi arasında nitelikli bilgi alışverişine dayalı işbirliğine ve kuvvetli ilişkilere kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu söyledi.
Yılmaz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın ARGE ve İnovasyon ile Sanayi ve Üniversite işbirliklerinin geliştirilmesine yönelik attığı adımları ve hızla alınan sonuçları büyük bir mutlulukla izlediklerini de kaydederek, “ Son 2-3 yıl içinde Türkiye’deki Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından tescil edilmiş ARGE Merkezlerinin sayısı 250 ye yaklaşmıştır. Karabük’ün iki önemli temel direği olan KARDEMİR ve Karabük üniversitesi olarak bizde bugün, işbirliğimizi güçlendirmek ve uygulanabilir sonuçların KARDEMİR ve ülke sanayisine aktarımını sağlamaya yönelik olarak “İşbirliği Şekilleri” başlığı altında protokol imzalıyoruz. Bu protokol ile ‘Sürekli İyileştirme, Verimlilik, Ar-Ge, Tubitak, Santez, AB Projeleri’ ve bunun gibi konularda yapılabilecek işbirliklerinin genel çerçevesini belirlemek üzere yeni bir protokole imza attık. Bugün en az Karabük üniversitesi ve KARDEMİR işbirliği kadar önemli bir başka işbirliğini daha başlatıyoruz. KARDEMİR, Karabük Üniversitesi ve İŞKUR olarak bugün imzalayacağımız bir protokolle de, Türkiye İş Kurumu’ nun mesleki deneyimlerin artırılmasına ve teorik bilgilerin uygulama yapılarak geliştirilmesine yönelik, işbaşı eğitim programlarından yükseköğretim öğrencilerinin de istenen düzeyde yararlanmasını sağlayacağız. Doğrudan öğrencilerin eğitimine ve kariyer planlamalarına yardımcı olacağız. KARDEMİR’in Üniversite öğrencilerini tanımasını, mezuniyet öncesi onlarla çalışmalarını, yetenekli, başarılı öğrencilerin kuruma kazandırılmasını, bu bağlamda 4.sınıfa devam ederlerken “Yetenek Yönetimi” çalışmaları kapsamında da bu öğrencileri izleyerek, değerlendirmelerini, yıl boyunca Kardemir’ in tüm faaliyetlerine katılmalarını sağlayacağız” dedi.
Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Türkiye İş Kurumu Karabük İl Müdürü Coşkun Güven de birer konuşma yaparak imzalanan protokolün önemine değindiler. Yapılan konuşmaların ardından karşılıkla olarak hazırlanan protokol imzalandı.

609